Urheilu | 10.04.2019 18:51

Jenna Saariosta kuukauden pelaaja

Jenna Saariosta kuukauden pelaaja

Lietolainen Jenna Saario on Salibandyliigassa maalivahtien kauhu. Hän on pistepörssin kakkonen. Välierät alkavat keskiviikkona Nurmijärven SB-Prota vastaan.

Liedon Littoisissa asuva TPS:n Jenna Saario valittiin kuukauden pelaajiksi naisten Salibandyliigassa.

TPS:n ja maajoukkueen luottohyökkääjä Jenna Saario johti ennalta altavastaajaksi oletetun TPS:n huimassa puolivälieräsarjassa 3—2-voittoon SSRA:sta ja samalla neljän parhaan joukkueen joukkoon.

Saario on pudotuspelien pistepörssissä kakkosena naputeltuaan seitsemässä ottelussa seitsemän maalia ja yhdeksän maalisyöttöä.

Jenna Saario, 20, pelaa kuudetta liigakauttaan, ja koko pääsarjauransa TPS:aa edustanut monipuolikko on koonnut pelaamissaan 122 runkosarjaottelussa tehot 124+85=209. Koko uran pudotuspelien 18 ottelun saldo on 14+13=27.

Jenna Saarion pikkusisko Jasmin Saario pelaa myös TPS:n liigajoukkueessa.

Ole ensimmäinen, joka kommentoi.

Kommentoi




Näköislehti

Tilaa Turun Tienoo

Tilaushinnat 1.1.2025 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.