Uutisotsikot
Urheilu
Paikalliset | 24.09.2020 08:21
Tarvasjoen kappeliseurakunta esitetään purettavaksi
Tarvasjoki Liedon kirkkoneuvosto esittää kirkkovaltuustolle, että Tarvasjoen kappeliseurakunta ja kappelineuvoston ohjesääntö puretaan ensi vuoden alusta alkaen. Päätös alistetaan vielä tuomiokapitulin vahvistettavaksi.
Tarvasjoen kappelineuvostolla on mahdollisuus antaa muutoksesta lausunto kirkkoneuvostolle 2. lokakuuta mennessä.
Tarvasjoen kirkossa järjestetään kuulemistilaisuus 8. lokakuuta illalla.
Kirkkoneuvosto toteaa, että mikäli kappeliseurakunta ja ohjesääntö lakkautetaan, työalojen ja kirkkoaluiden toiminnan tueksi nimetään luottamushenkilöistä, seurakuntalaisista ja viranhaltijoista koostuvia toimintaryhmiä. Kirkkoneuvosto määrää niiden tehtävät ja toiminta-ajan.
Tarvasjoen kappeliseurakunta perustettiin vuoden 2015 alussa, kun seurakunta liittyi osaksi Liedon seurakuntaa.
Auran seurakunta liitetään Liedon seurakuntaan ensi vuoden alusta.
Laajentuva Liedon seurakunta jatkanee toimintaansa työalamallilla, jonka lisäksi kirkkoalueet keskittyisivät jumalanpalvelustoimintaan. Työalamallissa seurakunnan nimeämät työalat ja niiden vastuuryhmät koordinoisivat koko seurakunnan alueella tapahtuvaa seurakuntatyötä.
Pekka Remes
Tilaa Turun Tienoo
Tilaushinnat 1.1.2025 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.
Ole ensimmäinen, joka kommentoi.
Kommentoi