Paikalliset | 25.09.2025 10:08

Kaupunginhallitus käytti otto-oikeutta: kuntoportaat rakennetaan

Kaupunginhallitus käytti otto-oikeutta: kuntoportaat rakennetaan

Liedon kaupunginhallitus on päättänyt, että Littoisten ulkoiluradan yhteyteen rakennetaan kuntoportaat alkuperäisen suunnitelman mukaisesti. Kaupunginhallitus käytti asiassa otto-oikeuttaan. Hyvinvointilautakunta oli aikaisemmin yksimielisesti päättänyt, että asia palautetaan valmisteluun.

Kaupunginhallituksen kokouksessa puheenjohtaja Mari Mikkola (kok.) päätti, että asiaan käytetään otto-oikeutta. Asian käsittelyssä Ismo Saarinen (sd.) ehdotti Vappu Nieminen-Pihalan (vihr.) kannattamana, että pykälä palautetaan takaisin valmisteluun.

Kaupunginhallitus äänesti asian palauttamisesta. Äänestyksessä palauttamisen puolesta äänesti kolme jäsentä, palauttamista vastaan kahdeksan jäsentä.

Keskustelun jatkuessa kaupunginhallitus päätti, että kuntoportaat rakennetaan suunnitelman mukaisesti.

Ole ensimmäinen, joka kommentoi.

Kommentoi




Näköislehti

Tilaa Turun Tienoo

Tilaushinnat 1.1.2025 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.