Paikalliset | 11.12.2018 06:00

Satiaismäen alikulkutunneli tehdään ensi vuonna

Liedon kunnan ja Varsinais-Suomen Ely-keskuksen hanke Satteenmäen, kutsumanimeltään Satiaismäen, alikulun rakentamiseksi Hämeentien ali etenee. Alikulku on tulossa suurin piirtein Kuninkaan metsätien kohdalle, Vanhalinnan ja Tammen asuinalueiden välille.


Ely-keskus pyysi Liedolta lausuntoa useammasta hankkeeseen liittyvästä yksityiskohdasta, joihin tekninen lautakunta muotoili vastauksen, jonka kunnanhallitus taas hyväksyi.
Alueella on ajantasainen ja lainvoimainen kaavoitus. Toteutussuunnitelman on tehnyt Ramboll Oy.


Alikulun kokonaiskustannuksiksi on arvioitu 1,25 miljoonaa euroa. Siitä Liedon kunnan osuus on 375.000 euroa, joka on jo varattu ensi vuoden taloussuunnitelmaan. Jatkossa kunnan vastuulle jää valmiin alikulkukäytävän valaisu ja kunnossapito.


Liedon kunta aikoo vielä selvittää jalankulkuyhteyden toteuttamista Tammen asuinalueelta suoraan Satteenmäen alikulkukäytävään. Lisäksi samaan yhteyteen on tulossa polkupyörien liityntäpysäköintikatos.

 

Matti Lehtonen

Ole ensimmäinen, joka kommentoi.

Kommentoi




Näköislehti

Tilaa Turun Tienoo

Tilausasiat: (tilaukset, osoitteenmuutokset, keskeytykset ym.) ti-to 9.00-15.00
Timo Kuukasjärvi, 0500 224 060, timo.kuukasjarvi@turuntienoo.fi

Tilaushinnat 12.1.2026 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %)

Kestotilaus 12 kk / 112 euroa

Määräaikainen 12 kk / 118 euroa

Määräaikainen 6 kk / 62 euroa

Määräaikainen 3 kk / 39 euroa