Uutisotsikot
Urheilu
Paikalliset | 26.02.2026 11:31
Lieto alkaa suunnitella uimahallia

Lieto on varannut koululaisuinteja esimerkiksi Turusta, Paimiosta, Forssasta ja Somerolta. Kaupungin oma uimahalli täyttäisi tämän tarpeen. Turun Tienoon arkistokuvassa uimaopetusta Tarvasjoen uimahallissa, jonka toiminta lakkautettiin vuonna 2020.
Liedon Perussuomalaiset teki vuosi sitten maaliskuussa valtuustoaloitteen, että toteutetaan tarveselvitys uimahallin mahdollisesta rakentamisesta Liedon kirkonkylälle. Liedon hyvinvointilautakunta antoi lausunnon aloitteesta. Sen mukaan kaupungilta on oltu yhteydessä Uimahalli- ja kylpylätekniseen yhdistykseen. Yhdistyksen mukaan alkuvaiheessa ei kannata liiaksi perehtyä tekniseen toteutukseen, tilaratkaisuihin tai toiminnan järjestämiseen, vaan aloittaa ensin selvittämällä mahdollisten käyttäjäasiakkaiden näkemyksiä ja toiveita uimahallin palveluista. Lieto toteuttaakin asukaskyselyn kaupunkilaisten toiveista. Kysely toteutetaan osana kaupungin työntekijän opinnäytetyötä.
Tämän vuoden talousarvioon on liikuntapalveluille varattu 20.000 euroa uimahallin suunnitteluun, hanke- ja yleissuunnitelmaa varten. Summalla toteutetaan suunnitelma mahdollisesta lietolaisesta uimahallista.
Kaupunginvaltuusto käsitteli asiaa maanantain kokouksessaan. Juhani Pilpola (ps.) esitti asian palauttamista valmisteluun, koska lausunnon taustamateriaalina olleessa Turun kaupunginseudun teettämässä uimahalliselvityksessä olivat mukana vain Raision Ulpukka sekä Impivaaran, Petreliuksen ja Kaarinan uimahallit. Pilpola kaipasi selvitykseen mukaan myös muita varsinaissuomalaisia uimahalleja. Tomi Pohjankukka (ps.) kannatti palautusta.
Timo Katajainen (vas.) sanoi, että Liedon oman selvityksen tekemiseen on varattu määräraha. Matti Metsistön (sd.) mielestä pitää ottaa askel eteenpäin, mutta uimahallista pitää olla kustannusarvio. Asian eteenpäin viemistä kannattivat myös Petri Paakki (kok.), Vappu Nieminen-Pihala (vihr.) ja Henna Takatalo (kesk.). Äänin 38—4 valtuusto jatkoi asian käsittelyä.
Pohjaesityksenä oli, että valtuusto hyväksyy aloitteeseen annetut selvitykset, mutta keskustelu jatkuikin uimahallin rakentamiskuluista ja käyttökuluista. Nämä ovat kuitenkin niitä asioita, joita vasta selvitetään. Metsistö arvioi uimahallin rakentamiskustannuksiksi 15—20 miljoonaa euroa, hallista tulee käyttökuluja ja halli pitää peruskorjata 25 vuoden välein. Jukka Taimisto (kok.) ja Jaakko Heininen (kok.) puhuivat myös käyttökustannuksista.
Valtuuston puheenjohtaja Riina Kolkkala (kesk.) sanoi, että kyseessä olisi iso hanke, eikä asiassa voi hötkyillä. Petri Paakki toi esille, että uimahallilla on kaupungille muitakin vaikutuksia kuin vain kuluja. Katajainen painotti, että asuinpaikkaansa valitessaan ihmiset vertaavat kuntien tarjoamia palveluja. Palvelut ovat vetovoimatekijöitä.
Keskustelun lopuksi Pilpola ihmetteli, miksi uimahallia ollaan tyrmäämässä jo etukäteen. Kustannukset selviävät selvityksen valmistuttua.
Pekka Remes
Tilaa Turun Tienoo
Tilaushinnat 12.1.2026 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.



Ole ensimmäinen, joka kommentoi.
Kommentoi