Uutisotsikot
Urheilu
Pääkirjoitus | 04.09.2025 13:30
Sanat eivät riitä kertomaan
Sanat eivät riitä kertomaan, lauloi Pasi Kaunisto Toivo Kärjen sävelin ja Juha Vainion sanoin vuonna 1969. Tuskin niitä tarvitaan, jatkoi laulaja.
Sanat ovat kuitenkin tärkeitä, kuten hallituksen alkuviikon budjettiriihi todisti. Riihen ensimmäisenä päivänä puolueet keskustelivat sanoista. Mitkä ovat sopivia sanoja, mitkä sopimattomia. Mahtoiko ketään semantiikan asiantuntijaa olla paikalla?
Mistä oikein oli kysymys? Yksi suomalaisen poliittisen historian klassikkolause on kymmenen vuoden takaa: ”Onko tarina tosi tai ei, se on toinen juttu. Näin nämä asiat koetaan. ” (Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo Ilta-Sanomissa 2.8.2015.) Keskiössä on siis yksilön kokemus tai käsitys todellisuudesta. Jos valtamedian uutiset, tilastot tai tieteelliset artikkelit eivät tue kokemusta, ollaan tuossa ”tosi tai ei, se on toinen juttu” -tilanteessa.
Hallituksen keskustelut alkoivat kansanedustaja Teemu Keskisarjan (ps.) puheista Ylen A-studiossa 27. elokuuta. Keskisarja käyttää värikästä kieltä, mutta asiaohjelmassa kuultuna ”siivot, suomalaiset pidot muuttuvat kehitysmaalaiseksi, sikalaksi ja verilöylyksi” hätkähdytti. Vertauskuva oli vahva ja jäi mieleen.
On epäilty, oliko koko operaatio suunniteltu johdattamaan ajatukset muualle ennen budjettiriihtä. Vai kävikö niin, että Keskisarja on päivänpolitiikan Lucky Luke; läppä lähtee ajatusta —harkintaa — nopeammin.
Asioiden kokeminen on esillä varsinkin somen keskustelupalstoilla. Auranmaan Viikkolehden toimittaja Marika Timonen kirjoitti kommentissaan (AVL 2.9.) Tarvasjoen keskustelupalstalla käytävistä riidoista. ”Kylän keskustelupalsta sosiaalisessa mediassa on karmeaa seurattavaa.”
Ylipäätään vastakkainasettelu tuntuu lisääntyneen ajassamme. Samalla se johtaa vastapuolen vähättelyyn, ehkäpä myös sen paljon puhutun ihmisarvon mitätöimiseen.
Sananlaskun mukaan Arvaa oma tilasi, anna arvo toisellekin. Arvaamisella ei nyt tarkoiteta maanantaiaamun työkuntoa, vaan itsensä tuntemista.
Pekka Remes
Tilaa Turun Tienoo
Tilaushinnat 1.1.2025 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.
Ole ensimmäinen, joka kommentoi.
Kommentoi