Uutisotsikot
Urheilu
Paikalliset | 19.03.2026 12:16
Viime kesän Smugglerrok jäänee viimeiseksi

Smugglerrok-festivaalia ei järjestetä Liedossa tänä kesänä. Laurin kentällä juhlittu musiikkitapahtuma on peruttu kokonaan.
—Smugglerrok on tapahtumana polkenut paikallaan; se ei ole kehittynyt eteenpäin. Lisäksi se on ollut meille taloudellisesti tappiollinen, perustelee United Festivalsin Henri Kulmala.
Vielä viime Smugglerrokin jälkeen tiedotettiin, että festari tultaisiin järjestämään tavalliseen tapaan myös kesällä 2026. Lippujen myyntikin ehdittiin jo aloittaa.
Mikäli liput Smuggleriin on ehtinyt ostaa, ne voi palauttaa tai käyttää sellaisenaan Turussa järjestettävään Baltic Metal Storm -tapahtumaan.
United Festivalsin uusi raskaamman musiikin festivaali järjestetään Linnanpuistossa 31.7.—1.8., eli samaan aikaan kuin Smugglerrok olisi ollut määrä järjestää Liedossa. Korvaako Baltic Metal Storm Smugglerrokin?
—Korvaa ainakin musiikkigenrellään. Uudessa tapahtumassa kaikki esiintyjät edustavat rokkia, metallia tai muuta raskaampaa tyyliä.
Näin jälkikäteen voidaankin Kulmalan mukaan todeta, että Smugglerrokin ongelma on ollut liian laaja artistikavalkadi. He eivät keskittyneet Smugglerissa tarpeeksi selkeästi tiettyyn genreen, vaan raskaan musiikin ohella on ollut popimpaa ja iskelmällisempääkin musiikkia. Täten Smugglerrokista ei koskaan tullut identiteetiltään selkeästi tietyn musiikkityylin festivaalia.
Smugglerrok on järjestetty Liedossa 11 kertaa ja vuodesta 2021 United Festivalsin toimesta.
Ainakin tältä haavaa näyttää siltä, että viime kesän Smugglerrok jäi viimeiseksi. Kulmala kertoo, että yhteistyö muun muassa Liedon kaupungin kanssa on sujunut hyvin ja pohdinnassa on, että he järjestäisivät Liedossa jonkin muun tapahtuman.
—Mutta Smugglerrok-nimellä se tuskin olisi. Varmastikin tehtäisiin jotain ihan muuta, otettaisiin ihan uusi startti. Turun alueella on paljon tapahtumia ja festareita, mutta voitaisiin pohtia, onko vielä jotain musiikkigenreä, joka ei ole täällä vielä edustettuna, Kulmala jatkaa.
United Festivals järjestää Turun seudulla useampia festivaaleja, kuten
Down by the Laituria, Aura Festiä ja Karjurockia.
Maria Suomi
Tilaa Turun Tienoo
Tilaushinnat 12.1.2026 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.



Ole ensimmäinen, joka kommentoi.
Kommentoi