Uutisotsikot
Urheilu
Paikalliset | 28.05.2026 14:07
Varsinais-Suomen liiton kuntakierros kävi Ruskolla

Terveisiä maakuntaliitosta. Ruskolaispäättäjille ajankohtaisia kuulumisia kertoivat Varsinais-Suomen liiton maakuntajohtaja Jyri Arponen, suunnittelujohtaja Heidi Saaristo-Levin ja edunvalvontajohtaja Malla Rannikko-Laine.
Varsinais-Suomen liiton kuntakierros piipahti viime maanantaina Ruskolla. Maakuntajohtaja Jyri Arponen, edunvalvontajohtaja Malla Rannikko-Laine ja suunnittelujohtaja Heidi Saaristo-Levin esittelivät ruskolaispäättäjille maakunnan ajankohtaisia kuulumisia.
Seminaari järjestettiin Maunun koululla ennen kunnanvaltuuston kokousta.
Varsinais-Suomi kuuluu Suomen 18 maakunnasta kasvumaakuntiin, mutta silti — ja juuri siksi — on tärkeää pitää ääni kuuluvilla valtakunnan suuntaan. Kasvavallakin on tarpeita. Tukea on jaettu paljon itään ja pohjoiseen, Arponen vertasi.
Varsinais-Suomessa on 498.000 asukasta, joista 42 prosenttia asuu Turussa ja 71 prosenttia Turun seudulla.
Eduskuntavaalit ovat ensi vuoden keväällä ja niihin maakunnan edunvalvontaorganisaatiossa on jo valmistauduttu hyvin. Edunvalvontajohtaja Malla Rannikko-Laine esitteli kolme teemaa, joita tullaan korostamaan esimerkiksi seuraavan hallitusohjelman rakentamisessa.
Ensimmäinen teema ovat saavutettavuus ja kytkeytyminen länteen. Varsinais-Suomi haluaa olla entistä vahvemmin porttina yleensäkin länteen mutta myös pohjoismaiseen talousalueeseen. Helsinki—Turku—Tukholma-liikennekäytävä tukisi tätä.
Saavutettavuuden vuoksi maanteiden sekä raide-, meri- ja lentoyhteyksien tulee toimia. Näistä Ruskoa koskettaa erityisesti Turun lentoasema. Sen strateginen asema tulee turvata.
—On todella tärkeää, että Varsinais-Suomessa on oma lentokenttä. Se on viennin edellytys, oleellinen yritys- ja elinkeinoelämälle. Tavoitteena on ollut pitkään saada kentälle Saksa-yhteys, Rannikko-Laine lisäsi.
Lue juttu kokonaisuudessaan Turun Tienoosta.
Maria Suomi
Tilaa Turun Tienoo
Tilaushinnat 12.1.2026 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.



Ole ensimmäinen, joka kommentoi.
Kommentoi