Uutisotsikot
Urheilu
Urheilu | 25.09.2025 10:23
Ruskon Pallo -67 yhdellä joukkueella 3-sarjaan

Ruskon Pallo -67:n naisten lentopallojoukkue aloittaa 3-sarjan tällä kaudella yhdellä joukkueella, kun viime kaudella sarjaan osallistui kaksi joukkuetta. Sarjajärjestelmä on uusiutunut ja se on selkeämpi kuin viime kaudella. Sarjan 15 joukkuetta pelaavat yksinkertaisen sarjan, eli jokaiselle joukkueelle tulee seitsemän koti- ja vierasottelua. Alkusarjan jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta pelaavat sijoitusottelut. Pudotuspelit pelataan kahden ottelun sekä mahdollisen lisäerän järjestelmällä.
Loput seitsemän joukkuetta pelaavat alemman loppusarjan.
Sarjan muut joukkueet ovat porilainen Koiviston Isku, Raision Loimun joukkueet B2 ja N3, raumalainen Lapin Narvi-Pallo, Piikkiön Kehityksen joukkueet Hopee ja Pink, Rauman Urheilijat, Sauvon Urheilijat, Someron Pallo, Turun Urheiluliiton joukkueet TehoTuUL, TuUljas ja TuULiviirit, Vampulan Urheilijat N3 ja Salon Viesti B Red.
—Sarjajärjestelmä on nyt yksinkertaisempi ja sarja on tasaväkisempi, kun kaikki joukkueet pelaavat alkusarjassa toisiaan vastaan, valmentaja Matti Ellmen kiittää.
Joukkueessa palaavat (oheisessa kuvassa alkaen takarivissä vasemmalta) Mikaela Norrbo, Sini Koskela, Jenni Kaurala, Virve Vaajakoski, Margit Lehtonen, valmentaja Matti Ellmen, (eturivissä vasemmalta) Janette Salminen, Marite Marga ,Senja Saarimäki ja Kiira Virta.
Ruskon Pallo -67:n sarjan ensimmäinen ottelu on Ruskotalolla torstaina 2. lokakuuta, jolloin vieraaksi saapuu Turun Urheiluliiton TuUljas. Ruskon kotiottelut ovat torstaisin.
Alkusarjaa pelataan helmikuulle saakka.
Pekka Remes
Tilaa Turun Tienoo
Tilaushinnat 1.1.2025 alkaen (hinnat sis. alv. 10 %) Valitse haluamasi tilausvaihtoehto alta! Irtonumeromyynti Turun Tienoon toimituksesta tai näköislehtenä: www.lehtiluukku.fi-sivujen kautta.
Ole ensimmäinen, joka kommentoi.
Kommentoi