Tienoo tavoittaa alueen ihmiset
paremmin kuin mikään muu media
Länsi-Suomen Markkinatutkimus Oy.

27.1.2009 10:26 Liedon kesäteatterin ensi kesän näytelmän päähenkilöinä ovat pahamaineinen varas Sika-Kyösti sekä Liedon nimismies Landzett. Sika-Kyöstin ja Landzettin kohtalot kietoutuivat toisiinsa Raisiossa vuonna 1836, jolloin nimismies ampui varkaan. Ja tämä tarina on tosi.

Liedon Kesäteatterin ensi kesän näytelmä kertoo pahamaineisesta Sika-Kyöstistä. Vasemmalla ylärivissä näytelmän käsikirjoittaja Marja-Riitta Perttula sekä teatterilaiset Elina Tupala, ohjaaja Kari Hiltunen, Anita Ojanotko ja Anna-Liisa Korhonen.
Näytelmän on käsikirjoittanut lietolainen Marja-Riitta Perttula.
—Raisiossa Sika-Kyösti on sankarihahmo. Liedon vallesmanni Landzett on lietolainen sankarihahmo, Perttula kertoo.
Vankikarkuri ja vallesmanni ovat kuin toistensa peilikuvat. Kumpikin mies oli liikkuvaa elämää. Toisesta tuli rosvo, toisesta esivallan edustaja, mutta toinen ei ole vain paha ja toinen vain hyvä.
Perttula on perehtynyt rosvojen elämään käyttämällä lähteenään muun muassa Heikki Ylikankaan kirjaa Nurmijärven rosvot.
Rosvojoukkoja esiintyi autonomian alkuajan Suomessa monista syistä, joista yksi oli työttömyys. 1700-luvulta alkanut väestönkasvu loi maaseudulle tilatonta väkeä, joka alkoi kiertää työtä etsien. Kun työllistävää teollisuutta ei juuri ollenkaan vielä ollut eikä siirtolaisuus alkanut, ajoivat olosuhteet rikollisuuteen.
Näytelmän tapahtumat on sijoitettu Lietoon loppukohtausta lukuunottamatta. Näyttämöllä onkin henkilöhahmoja Liedon historiasta ja tarinaperinteestä.
Vielä ehtii mukaan näytelmään
Näytelmän ohjaa Kari Hiltunen. Sika-Kyöstissä on 20 roolia. Näistä kuusi on miesroolia, 10 naisroolia ja neljä lapsiroolia.
Ohjaajan mukaan näytelmää ei tehdä tiukasti aikakauteen sidottuna, vaan pyrkimyksenä on luoda elävää ilmaisua. Näytelmässä puhutaan Liedon murretta.
—Jos ei näytelmästä tule hyvä, niin se ei ole ainakaan kirjailijan vika, Hiltunen kehuu käsikirjoitusta.
—Harjoituksiin ehtii vielä. Toivomme mukaan myös muita kuin näyttelemisestä kiinnostuneita, sillä hommaa kyllä riittää. Esimerkiksi timpuri olisi taivaan lahja.
Sika-Kyöstin ensi-ilta on 12. kesäkuuta. Esityspaikka on Tapulikujan koulu. Viimeinen esitys on 10. heinäkuuta.
- Pekka Remes
Länsi-Suomen Markkinatutkimus Oy.