UUTISET

Polven nivelrikko on vanhuuden vaiva

20.1.2009 10:39 Jomottava kipu polvessa tai lonkassa, nivelet tuntuvat jäykiltä aamuisin ja liikkeelle lähtiessä. Tekisi mieli jäädä istumaan, sillä liikkuessa kipu vain pahenee. Olisiko nivelrikko, nivelsairauksista yleisin?



Lietolaisen ortopedin Petri Virolaisen luento polven nivelrikon hoitovaihtoehdoista keräsi keskiviikkona Säästöpankin kerhohuoneen täpötäyteen kuulijoita.


Turun seudun nivelyhdistys järjesti keskiviikkoiltana Liedossa infoillan nivelrikon hoitovaihtoehdoista. Luennoimassa oli lietolainen ortopedi, Turun yliopistollisen keskussairaalan ortopedian osaston ylilääkäri Petri Virolainen.

Liikunta, lääkitys ja leikkaus auttavat

Nivelrikko liittyy ikääntymiseen. Alle 40-vuotiaista nivelrikkopotilaita on vain prosentti, mutta yli 75-vuotiaista heitä on reilu kolmannes.
Nivelrikkoa hoidetaan liikunnalla, lääkkeillä ja leikkauksella.
—Säännöllinen liikunta, lihaskunnon kohotus ja niveleen kohdistuvan rasituksen vähentäminen painoa pudottamalla, luettelee Virolainen nivelrikkopotilaan tärkeimmät tehtävät.
Kipuun pystytään vaikuttamaan lääkityksellä, mutta varsinaista syytä, nivelen rustopinnan kulumista, lääkkeet eivät paranna.
—Jotkut saavat avun rustopintaan vaikuttavista lääkkeistä, ja niitä kannattaa hoidon alkuvaiheessa kokeilla. Kaikkiin ne eivät kuitenkaan tehoa.
Kivun ja toimintakyvyn kannalta tehokkain hoito on tekonivelleikkaus. Leikkauksen ajankohta mietitään tarkkaan, ja siihen vaikuttaa muun muassa potilaan ikä. Toisin kuin yleisesti luullaan, korkea ikä sinänsä ei ole este leikkaukselle, jos terveydentila sen muuten kestää. Päinvastoin: kovin nuorelle leikkausta ei mieluusti tehdä, sillä tekonivelen elinkaari on nykyisellään parikymmentä vuotta. Tavoite on, että potilas pärjäisi tekonivelellä loppuikänsä.
—Olin juuri seminaarissa, jossa eri maiden ortopedit saivat tehtäväkseen miettiä, päätyisivätkö leikkaamaan keinonivelen 95-vuotiaalle. Tehtävän seuraavassa vaiheessa näytettiin kuva hänen 15-vuotisseurannastaan leikkauksen jälkeen, Virolainen kertoo.

Nivelneuvola kehittää tukimallia

Nivelrikkopotilaan ei tarvitse jäädä yksin, sillä tukea ja tietoa tarjoaa vertaisyhdistys. Turun seudun nivelyhdistyksellä on Liedossakin satakunta jäsentä. Yhdistyksen Nivelneuvola-hanke on juuri saanut Raha-automaattiyhdistykseltä kolmivuotisen rahoituksen. Nivelneuvolassa pääsee erikoissairaanhoitajan ja fysioterapeutin ohjaukseen muun muassa tekonivelleikkaukseen valmistavalla Ensitieto-kurssilla. Nivelneuvolan tarkoitus on myös kehittää nivelpotilaan tukemiseen malli, jota voitaisiin käyttää kaikissa Suomen sairaanhoitopiireissä.
Yhdistyksellä on sormensa pelissä myös uuden potilaslain valmistelussa. Kansanedustaja Anne-Mari Virolainen, ortopedin vaimo, on vienyt yhdistyksen välittämää viestiä eteenpäin eduskunnassa.
—Tällä hetkellä toisen sairaanhoitopiirin alueelle muuttava potilas joutuu käymään tutkimukset läpi uudelleen. Samalla hän joutuu aloittamaan jonotuksen uudelleen, ihmettelee Turun seudun nivelyhdistyksen puheenjohtaja Marja-Liisa Salminen.
Toinen ongelma on hoitoon pääsyn viivästyminen.
—Leikkaukseen pääsee parissa, kolmessa kuukaudessa eli reilusti alle hoitotakuun määräämään puolen vuoden, mutta TYKS:n ortopedian poliklinikan vastaanotolle on kymmenen kuukauden jonot, Salminen harmittelee.

- Mari Kokkonen



» LISÄÄ UUTISIA


Turun Tienoo, Elotie 26, 21360 Lieto as, Puh. 02 489 200, www.turuntienoo.fi



www-suunnittelu: Kotisivuja.net | Powered by: Mirable

Kävijöitä 23.7.2007 alkaen

Tienoo tavoittaa alueen ihmiset
paremmin kuin mikään muu media

Länsi-Suomen Markkinatutkimus Oy.