UUTISET

Sielunmaisemia ihmisyydestä

15.1.2009 09:05 Harrastajataiteilijaksi itseään tituleeraava Pate Tirkkonen sai sen viimein tehtyä: kantoi työnsä muidenkin nähtäville. Vuosien 1980—86 aikana öljyväreillä ja temperalla maalatut yhdeksän maisemakuvaa ja yksi omakuva valikoituivat ripustettaviksi Maarian kirjastoon.

 
Pate Tirkkosen maalauksia on esillä Maarian kirjastossa ensi keskiviikkoon saakka.


Näyttely sai nimekseen "Elämä on kamppailulaji — ihmisyydestä". Komea on nimi jäkärläläismiehen ensimmäisellä näyttelyllä.
Suurten kysymysten äärellä mies on ollut ennenkin.  Hengenravinnosta piti 1980-luvulla huolta kulttuuriyhdistys Itu. Filosofia ja taiteen klassikot johdattivat ihmisyyden ytimiin. Erityisesti kirjallisuuden klassikot tuntuvat olevan miehelle tärkeitä. Yhteiskuntakritiikki on herkässä.
—Tänä päivänä ihminen on vieraantunut luonnosta vaikka on osa sitä. Vaikka elämme hyvinvointivaltiossa, emme ole onnellisia. Nyt kun on taloudellista hyvinvointia, ihmiset kärsivät kuitenkin mielenterveysongelmista. Se on paradoksi, Tirkkonen sanoo.
Taulujen menneisyyden sielunmaisemia on löytynyt entisiltä asuinpaikoilta Vantaalta, Lahdesta ja Helsingistä. Onpa joukossa yksi Turustakin. Ne Tirkkonen on vanginnut ensin valokuviksi.
Taideopinnot Hyvinkäällä jäivät 80-luvulla kesken, kun työelämä vei mennessään. Jahka mies pistää hitsipillinsä ja kolvinsa pussiin, löytyy jälleen tilaa taiteelle. Sen aika alkaa olla jo käsillä. Ensimmäinen askel kohti paluuta on jo otettu.

- Mari Kokkonen



» LISÄÄ UUTISIA


Turun Tienoo, Elotie 26, 21360 Lieto as, Puh. 02 489 200, www.turuntienoo.fi



www-suunnittelu: Kotisivuja.net | Powered by: Mirable

Kävijöitä 23.7.2007 alkaen

Tienoo tavoittaa alueen ihmiset
paremmin kuin mikään muu media

Länsi-Suomen Markkinatutkimus Oy.