Tienoo tavoittaa alueen ihmiset
paremmin kuin mikään muu media
Länsi-Suomen Markkinatutkimus Oy.

11.12.2008 11:50 Jäkärlässä muutetaan ensi vuonna Lampolankadun ja Suotorpankujan päiväkotien valmistuskeittiöt jakelukeittiöiksi, jonne ruoka kuljetetaan muualta.
Sama muutos koskee Turussa 12 päiväkodin keittiötä.
Ruokapalvelukeskus Katerinki muuttaa lisäksi yhden keittiön palvelukeittiöksi vuoden 2009 alusta, Muutokset tehdään kustannusten kasvun vähentämiseksi. Jakelukeittiöiksi muuttuvissa valmistuskeittiöissä on ruokapalvelun palkkalistoilla yhteensä 18 eri nimikkeistä vakanssia.
Valmistuskeittiöissä keittiöhenkilöstö valmistaa aamupalan, lounaan ja välipalan. Tällöin myös astioiden pesu ja keittiötilojen siivous kuuluvat ruokapalvelun henkilöstölle. Päiväkodin laitosapulaiset huolehtivat päiväkodin muiden tilojen siivouksesta, yleisestä järjestyksestä ja liinavaatehuollosta sekä osallistuvat lasten hoitotilanteisiin.
Jakelukeittiöihin tuodaan lounas ja iltapäivän välipala valmistuskeittiöstä. Jakelukeittiössä päiväkodin laitosapulaiset valmistavat aamupalan, huolehtivat lounaan ja välipalan jakelusta, aterioiden tilauksesta ja muista ruoka-ainetilauksista sekä astioiden pesusta ja tilojen siivouksesta.
- Rauli Ala-Karvia
Länsi-Suomen Markkinatutkimus Oy.